Montemalaga Elementary
Skip to main content
Mobile Menu
About Us
Principal's Message
Mission Statement
School Plan
School Report Card
School Safety Plan
Links
Staff Directory
Video Gallery
Directions
Attendance Policies and Procedures
Academics
Teachers/Classes
Enrichment Classes
GATE
Students
Teachers/Classes
Clubs and Activities
Bell Schedules
Student Handbook
Student Council
PV School Gardens Lesson Plans
Library
Parents
Aeries Parent Portal
Parent Handbook
Assessment Information
Social Emotional Resources
Drop off and Pick up Procedures
Emergency Preparedness for On Site Volunteers
Kid's Corner - before and after school care
PVPUSD 2022-2023 SCHOOL CALENDAR
PTA
Rain Day Policy
School Calendar
Supply Lists
Parent Volunteer Handbook
PTA Payment Authorization Form
Homeless and Foster Youth
Contact Us
| Login
Montemalaga Eagles Soar - Spread Kindness, Observe Safety, Act Responsibly, Respect Yourself and Others!
Facebook
Twitter
Instagram
RSS
Contact
Search
Video Gallery
Please enable Javascript when viewing video pages.
Math Lesson for Tuesday, June 2
Go to Video Gallery
Added May 31, 2020
•
Share this video
Copy this URL
:
Embed code
:
Change dimensions
Go
HD
Kinder lesson on purchasing prices and adding them up
Show Transcript
play Blazin grills for the value of money and I have a shelf here from a toy store and it has price tags on it let's see I'm going to look at some of these toys here like how much does the robot cost the robot cost $0.04 or sensor for pennies is how much the house cost the house cost $0.09 so which one cost more the house cost more than house cost bring sense and $0.09 is more than $0.04 which the robot cost how much does the robot in the house cost together if you wanted to buy both of them at 11:12 if we wanted to buy the house and the robot it would be $0.13 when K let's see a couple hours here we have a train for $0.07 and we have a for $0.06 which one cost less I'm playing cost less because $0.06 is less than $0.07 8 9 10 11 12 13 which is greater than 3 cents how much do they cost together let's eat 5 6 7 8 or both of them it will cost $0.08 and we have a teddy bear for 6 days in a kite for 3 sets which one cost less a kite that's $0.03 is less than $0.06 rate how much do they cost together six seven eight nine let's say we wanted to buy WhatsApp everything we also have a toy car for $0.04 and a toy wind-up dogs for two steps without them all up together wanting at 7 3 more is 8 9 10 or more is 11 12 13 14 and 2 Morris from 14 15 16 so if we wanted to buy all the toys that would be worth $0.16 okay we didn't talk about let's see the racket the tennis racket is $0.08 altogether they would be eight urbo the ducky is worth what and the tennis racket is worth more is 8 is greater than 2 what do you sign on a paper with adding some of those together okay let's just add some events together solace the only difference is a tradition like we just did but we're just adding a cents sign to so say we have something worth $0.02 it's a c with a line through it plus something else 7 + 7 equals 9 get a paper and a pen and write some of these down like I'm doing okay let's try another one let's see one say you have a toy or sense and you also wanna Boi worth let's see what the two together would be 4 5 6 $0.04 + $0.03 equals $0.07 all together okay what numbers have an I use let's do $0.05 6 equals Hisense R6 stats 8 9 10 11 all together 11 altogether 5 equals 3 toy items like I was showing you Michelle's so say we were buying three items let's say we were buying the ball was worth 1/6 let's do this let's do $0.01 + 2/7 $0.03 equals how many 1 2 3 four five six Sexton altogether $0.01 + + 3 equals 6/3 let's see let's do another one let's do 5 $0.05 + 7 Windows 5 and 5 is 10 right to go 5 + 5 is 10 + 7 or 17 some of you guys are going to let me get 5 6 7 nine 10 11 12 13 14 15 16 17 17 altogether $0.05 + $0.05 + 7 equals 17 are you sure in the house with the time right now in store when I was a kid and I would set up some things I was and then I even have cash register store label the items with brother or sister or Mom and with some real coin and that will help you money so I hope you enjoy that fun activities
Uploaded by
Kathleen Brown
.
Popular Videos
See all
Search:
Submit
3:22
Scientific Method
Uploaded Sep 17, 2017
11:08
Profile of Sylvia Earle
Uploaded Sep 16, 2016
11:53
Soaring News February
Monthly News
Uploaded Feb 23, 2019
13:32
Soaring News April
Uploaded Apr 24, 2018
00:37
Rocken the P.T.
Uploaded Jan 31, 2018
See all
Calendar
Parent Portal
Homework
Directions